Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki NiskoemisyjnejBurmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

We wrześniu br. mija 20 lat działalności Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera oraz 15 lat funkcjonowania Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera. W Polsce brak systemowych rozwiązań podejmujących problem opieki nad chorym na Alzheimera i wsparcia dla jego opiekun, który swoją pracę wykonuje 24 godzina na dobę.

Choroba Alzheimera, ze względu na swoją częstość występowania i rodzaj zaburzeń jakie powoduje, stanowi szczególny problem, nie tylko medyczny, ale i społeczny. Najnowsze dane opublikowane w czerwcu 2014 r. podczas spotkania państw grupy G-8 w Londynie wskazuję, że od roku 2010 liczba chorych na Alzheimera wzrosła o 17% i jest ich obecnie na świecie 44 miliony – w roku 2009 było 36 milionów.

W Polsce chorych na demencję jest 501 tysięcy w tym 300 tysięcy to choroba Alzheimera. Chory na Alzheimera wymagający całodobowej opieki jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. W 50-80% przypadków chorymi zajmuje się współmałżonek, będący w podeszłym wieku, o niedomagającym zdrowiu, żyjący w ciągłym stresie, bez pomocy, wypalający się psychicznie. Jest to kolejna grupa osób niepełnosprawnych. Problem chorych na Alzheimera jak dotychczas podejmują organizacje alzheimerowskie zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Alzheimerowskich. Mając niewielkie możliwości działania zwróciły się o wsparcie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Efektem tym działań jest Raport Rzecznika Spraw Obywatelskich „Sytuacja osób chorych na chorobę Alzheimera w Polsce” Siedleckie stowarzyszenie włączając się w akcję informowania społeczeństwa o wadze problemu, prowadzi kampanię informacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji. Akcja nosi tytuł „Afirmacja godności człowieka niepełnosprawnego”.

Projekt obejmuje trzy działania:

  1. akcja informacyjna w mediach, plakaty, ulotki.
  2. konferencja z okazji 20-lecia działalności stowarzyszenia w dniu 12 września w Sali Widowiskowej Podlasie planowana na około 150 osób.
  3. Dni Otwarte w Domu Pomocy w Ptaszkach z okazji 15-lecia funkcjonowania i Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. 

Źródło: http://www.alzheimer.org.pl

 

logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15