Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej


Burmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

Herbem Mordów jest Rawicz, jeden z najstarszych herbów rycerskich i szlacheckich. W złotym polu kruczoczarny niedźwiedź kroczący w prawą stronę, na nim panna w czerwonej sukni z uniesionymi rękoma, w złotej koronie. Pełny herb przedstawia w hełmie nad koroną, pomiędzy dwoma rogami jelenimi, pół czarnego niedźwiedzia odwróconego w prawo, trzymającego w prawej łapie czerwona różę.

Herb Rawicz (zwany też Rawa, Ursyn, Ursowic) pojawił sie na ziemiach polskich w czasach piastowskich ok. 1002 roku, dzięki księciu Lotaryngii.

Jak mówi legenda król Anglii Knaut Wielki, konając powierzył koronę swojemu młodszemu synowi Swenowi, a córce wszystkie skarby. Dziedzic tronu pragnął pozbawić siostrę majątku. Nakłoniony przez swych doradców, postanowił ją zabić, wydając na pożarcie niedźwiedziowi żyjącemu w jaskini. Jednakże królewnie udało sie oswoić zwierzę i triumfalnie powrócić do pałacu, jadąc na grzbiecie niedźwiedzia. Król widząc to poprosił o wybaczenie, oddał zagrabione skarby i wydał za mąż za księcia Lotaryngii. Swoim potomkom, królewna, na pamiątkę tego zdarzenia, nadała herb z panną na niedźwiedziu.

« wstecz 

logo strony obywatelRSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15