Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki NiskoemisyjnejBurmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek po dniu św. Kazimierza odbywa się w Mordach wielki jarmark. Tegoroczny wypadł 7 marca.

Jarmark na Kazimierza ma wielowiekową historię. W XVII w. król Jan Kazimierz nadał miastu Mordy przywilej organizowania jarmarku. Był on zawsze najsłynniejszy i największy. Przed wojną jego sława sięgała aż do Warszawy. Zjeżdżali się na niego kupcy z Drohiczyna, Sokołowa, Łukowa i Siedlec, a nawet z Kałuszyna i Mińska. Dziś „Kaziuki” mają charakter wydarzenia lokalnego.

Jarmark uroczyście otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Jerzy Wąsowski. Słowo wstępne wygłosiła Beata Mistrzuk, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach. Na stoiskach z rękodziełem, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, można było kupić prace lokalnych artystek ludowych. Krystyna Noszczak sprzedawała kwiaty z bibuły, zaś Irena Łukasiuk – wycinanki podlaskie.

W części artystycznej wystąpili: Zespół Ludowy „Wiśniewiacy”, Zespół Ludowy „Podlasianki”, Chór Seniora z Czepielina oraz Zespół Wokalny z Wyczółek. Lokalny poeta Mieczysław Szewczuk zaprezentował wiersz o mordzkim jarmarku. Rys historyczny „Kaziuków” przygotowali uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Mordach. Wydarzeniu towarzyszyła Loteria Jarmarkowa zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowości czytelniczych.

Wiele osób wzięło udział w zebraniu dotyczącym możliwości uzyskania dotacji unijnych na kolektory słoneczne poprowadzone przez przedstawicieli firmy ENERGY SUN. Strażacy OSP w Mordach, którzy aktywnie włączyli się w organizację imprezy, serwowali ciepłe kiełbaski i napoje. Wszyscy uczestnicy jarmarku mogli posilić się bigosem, sfinansowanym przez zarząd ENERGY SUN.

Organizatorami jarmarku w tym roku byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Gimnazjum Nr 1 w Mordach oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Podlasie, portal informacyjny podlasie24.pl oraz „Echo Katolickie”.

Ł. Wawryniuk

Zdjęcia z jarmarku w fotogalerii.

 

 

logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15