Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki NiskoemisyjnejBurmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

Po raz pierwszy od wielu lat odbyły się w Radzikowie Wielkim (gm. Mordy) Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku zostały one połączone ze Świętem Pieczonego Ziemniaka.

Uroczystości dożynkowe poprzedziła msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory w kościele parafialnym w Radzikowie. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców udział w niej wzięli księża z wszystkich 4 parafii, leżących w obrębie gminy Mordy. Po mszy ruszył korowód dożynkowy w kierunku placu szkolnego, gdzie zaplanowano dalsze punkty programu. Maszerującym przygrywała Orkiestra Dęta OSP Mordy pod batutą kapelmistrza Jacka Stokowskiego. Dożynki oficjalnie rozpoczął Mirosław Łukowski, burmistrz Mordów wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Mordach, Jolantą Franczuk. Następnie odbyła się ceremonia przekazania chleba upieczonego z ziaren zebranych podczas ostatnich żniw. Tego zaszczytnego aktu dokonali starostowie dożynek – Ewa i Jan Soczewkowie. W trakcie dzielenia się chlebem pieśni dożynkowe zaśpiewał Zespół Ludowy „Podlasianki”. – Dożynki są dziękczynieniem za plony i jednocześnie pragnieniem, by w przyszłości mogły się one powtórzyć. Są także zakończeniem najtrudniejszej, ale zarazem najważniejszej pracy rolnika – zaznaczył burmistrz, który wręczył później nagrody dla wyróżniających się rolników i hodowców.  

Masa atrakcji…

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji. Oprócz stoisk z wyrobami kulinarnymi i z rękodziełem ludowym dużym zainteresowaniem cieszyły się loteria fantowa, stoisko z twórczością poetki Ireny Ostaszyk oraz aukcja prac plastycznych dzieci z ZS w Radzikowie. Nie zabrakło także konkursów. W głosowaniu na najładniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajęła parafia Radzików Wielki, II – wieniec zespołu „Podlasianki” z parafii Mordy, III – parafia Czołomyje, a IV – sołectwo Wyczółki. Natomiast w niełatwym konkursie wiedzy o dożynkach najlepsza okazała się Monika Kosiorek, a tuż za nią byli Mirosław Kędziora i Jan Radzikowski. W części artystycznej młodzież z ZS w Radzikowie przygotowała montaż słowno-muzyczny „Dożynkowe dary”, a poeta Adam Końca zaprezentował kilka swoich wierszy o tematyce żniwnej. Na scenie w specjalnym repertuarze zaprezentowali się także Zespół Ludowy „Krzymoszowianki”, Zespół Wokalny z Wyczółek oraz uczniowie Zespołu Oświatowego w Mordach i Gimnazjum Nr 1 w Mordach. Na koniec królował na scenie akordeon, na którym zagrali Wiesław Iwanowski oraz kilkunastoletnia Izabela Ostojska. Dożynkom towarzyszyła także akcja „Oznakuj swój rower!”, pomiar cholesterolu i ciśnienia oraz konkurencje sportowe.

Reaktywowane w tym roku dożynki przez burmistrza Mordów na pewno wpiszą się w kalendarz stałych gminnych imprez. – Zainteresowanie mieszkańców pokazało, że jest potrzeba obchodzenia święta chleba i plonów – puentuje Mirosław Łukowski. Sponsorami imprezy byli: Zakład Mięsny „Mościbrody”, piekarnia Tradycyjna Sławomir Goś w Mordach, piekarnia Henryk Matejczuk w Mordach, kwiaciarnia „Kwiatowe Impresje” w Mordach oraz Delikatesy Grażyna Konasiuk w Mordach. Nagrody w konkursach ufundowali: Halina Radzińska, Jan Ługowski, parafia Czołomyje, Urząd Miasta i Gminy Mordy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Echo Katolickie” oraz „Życie Siedleckie”.

ST

Zdjęcia z Dożynek w fotogalerii.

 

 

logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15