Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki NiskoemisyjnejBurmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Mordach ma już 65 lat, a od 5 lat jej patronem jest Irena Ostaszyk – poetka ludowa, działaczka społeczna i animatorka kultury. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 października w miejscowym ośrodku kultury.

Na jubileusz przybyli władze samorządowe, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy bibliotek publicznych z regionu, dyrektorzy szkół oraz rodzina Ireny Ostaszyk. Nie zabrakło także artystów współpracujących z M-GBP w Mordach, czytelników i przyjaciół poetki i biblioteki. W pierwszej części uroczystości została przedstawiona historia instytucji oraz postać patronki. Obie prezentacje były bogate w teksty źródłowe i zdjęcia. W montażu poetyckim opartym na twórczości Ireny Ostaszyk wystąpiła młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Mordach pod kierunkiem Małgorzaty Pasterskiej. – Na jubileusz przybyli także byli pracownicy naszej biblioteki. Każdy z nich poprzez pracę przyczynił się do jej rozwoju – dodaje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach. Wszyscy dawni i obecni pracownicy oraz osoby współpracujące z biblioteką otrzymały jubileuszowe dyplomy uznania w podziękowaniu za działalność na rzecz mordzkiej książnicy. Druga część imprezy upłynęła przy wspomnieniach i słodkim poczęstunku oraz zwiedzaniu wystaw. – Przygotowaliśmy aż 3 wystawy. Na pierwszej znajdowały się pamiątki po naszej patronce: książki, odznaczenia, dyplomy, rękopisy i ordery. Druga przedstawiała historię biblioteki. Duże zainteresowanie wzbudziły kroniki. Na trzeciej znajdowały się obrazy Alicji Antonowicz-Łukasiuk, córki Ireny Ostaszyk – wyjaśnia dyrektor.

Biblioteka w Mordach powstała w 1949 r. Najpierw składała się z dwóch odrębnych bibliotek: miejskiej i gromadzkiej. Od 1956 r. obie placówki zostały połączone. W latach 80. weszła w struktury Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, którego dyrektorem była wówczas Alicja Antonowicz-Łukasiuk. Posiadała kilka filii i liczne punkty biblioteczne. Od 1 stycznia 2008 r. ponownie stała się odrębną instytucją kultury. Jej pierwszym dyrektorem po podziale była Justyna Kopeć-Stępnik, która wyznaczyła nowe tory rozwoju biblioteki. Rok później M-GBP w Mordach uchwałą Rady Miejskiej otrzymała imię Ireny Ostaszyk. Uroczystość nadania odbyła się 29 października 2009 r. W latach 2011-2014 placówką zarządzały Marlena Soszyńska i Beata Prokurat. Do dziś przetrwały tylko dwie filie: w Radzikowie Wielkim oraz w Czepielinie. Obecnie mordzka biblioteka należy do jednej z najaktywniejszych w regionie. - Kolejny jubileusz za 5 lat będzie potrójny: 70-lecie istnienia biblioteki, 10 lat od nadania imienia oraz 100. rocznica urodzin patronki – informujeŁukasz Wawryniuk.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: „Echo Katolickie”, „Co Słychać?”, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Życie Siedleckie” oraz „Kulturalnik”.

Autor zdjęć: Magdalena Bukowska

 

logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15