Urząd Miasta i Gminy
Aktualności
Władze
Rada Miejska
Referaty
Jak załatwić sprawę?
Przetargi
KontaktMiasto i Gmina Mordy
O Mieście i Gminie
Historia
Fotogaleria
SołectwaJednostki Gminne
ZGK
MGOK
Biblioteka
MGOPS
MGKRPA
Szkoły i przedszkolaInstytucje
Policja
Kościoły i parafie
OSP
Banki
PocztaStowarzyszenia
Kluby sportoweArchiwum
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
poradnik.jpg

plan gospodarki jpg

 

Plan Gospodarki NiskoemisyjnejBurmistrz Miasta i Gminy Mordy przypomina o terminowym wnoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub na rachunek bankowy.

11 listopada br. uroczyście obchodzono 110-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 100-lecie funkcjonowania Ochotniczej Orkiestry Dętej jak również Święto Narodowe. Spotkanie było okazją do uhonorowania jednostek medalami pamiątkowymi „Pro Masovia”, które w imieniu marszałka wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Był to dla druhów ochotników z OSP Mordy dzień szczególny. Jednostka otrzymała ufundowany przez lokalną społeczność sztandar jako wyraz szacunku i uznania dla dotychczasowej pracy.

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska złożyła serdeczne gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność. Przypomniała, że strażacy-ochotnicy, to ludzie odpowiedzialni i zaangażowani w misję, jaką jest ratowanie życia oraz mienia poszkodowanych. Mimo swych zawodowych i rodzinnych obowiązków, zawsze są gotowi pomagać potrzebującym. Podkreśliła również, że jednostki OSP zajmują w historii polskich miast i wsi szczególne miejsce. Tworzyli je z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. Ochotnicze Straże Pożarne, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, ale też mają znaczący wpływ na życie lokalnej wspólnoty.

Jednostka OSP oraz orkiestra OSP w Mordach należą do najstarszych w powiecie siedleckim organizacji zrzeszających ochotników. Pierwsze zapiski z 1903 r. wskazują, że od momentu powstania  były to prężne i bardzo ofiarne organizacje. Obecnie jednostka zrzesza 30 członków, w tym 22 czynnych, 8 wspierających, a w orkiestrze 20 członków, w tym 3 kobiety. Jako organizacje pozarządowe spełniają bardzo istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego na terenie województwa mazowieckiego, organizując imprezy kulturalno-sportowe, biorąc czynny udział w działaniach zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom, działając zgodnie ze strażackim hasłem – „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Zdjęcia z uroczystości w fotogalerii.

 

logo strony obywatel

RSO logo

stat4u
 Statystyki

Gmina na Facebooku
logo facebooka

Urząd Miasta i Gminy
w Mordach
ul. Kilińskiego 9
08-140 Mordy
tel. 25-641-54-02
fax 25-641-51-15